Sanat ve Kum Terapisi

Sanat ve Kum Terapileri

Sanat terapisi yöntemlerinden biri olan kum terapisi, sağ ve sol el kullanımı aynı anda gerçekleştirme avantajını sunan bir yöntemdir. Beynin sağ ve sol bölümleri, kumu şekillendirirken aynı amaç uğruna paralel çalışmayı gerçekleştirir. Özel olarak hazırlanmış kum teknesi, su ve objeler kullanılarak yapılan kum terapisi görme, işitme, dokunma ve koku alma duyularımızı aynı anda kullanabildiğimiz kendine özgü bir metottur.

Hayatın tasarımında olan gece-gündüz, iyi-kötü, yaşam-ölüm, kadın-erkek, çocuk-genç gibi ikilik; kum terapisi esnasında su ve kumun yani tek başına şekilsiz ama bir arada biçim oluşturan fiziksel yapıları sayesinde yaşamın dualitesi bilinçaltında kavranır. Her insanın boyalarla, fırçalarla ya da kalemlerle ağaç, insan veyahut bir hayvan çizme konusunda yetenekli olması beklenemez. Ancak kum terapisi çizim yerine obje kullanımına izin veren metodu gereği bireyin psikolojik esnekliğini arttırır. Kum terapisi hayat içerisinde bakış açılarını değiştirebilmesi için danışana bir şans vererek kişiyi psikolojik anlamda zenginleştirir. İnsanlar görülmek, duyulmak ve dokunulmak ihtiyacı içerisinde olan canlılardır. Sanat terapisi esnasında danışan ve terapist arasında güvenli bir ilişki kurulur. Sanat terapisi ve kum terapisi ilişkisi uzman terapistin rehberliğinde kişisel değişim-dönüşüm için güvenli bir yol haritası sağlar.

Kum terapisi çocuklar, ergenler, yetişkinler, çiftler, aileler ve gruplara oyun terapistinin eşliğinde uygulanabilen dinamik, etkileyici ve anlamlı bir oyun terapisi metodudur. Kum terapistinin odasında temel olarak geniş çeşitlilikte yüzlerce farklı obje ve içi kum dolu bir kum teknesi ve kumu ıslatabilmek için su bulunur. Seans esnasında terapist danışanını kum teknesinin içinde kalmak kaydıyla tamamen özgür bırakır. Danışan kumda şekiller, izler çizerek ya da yüzlerce objeden dilediği sayıda obje kullanarak görsel bir kompozisyon oluşturur. Danışanlar, terapist tarafından kumda arzu ettikleri şekilde zaman geçirmeleri için motive edilirler. Kişilerin kendilerini rahat, özgür ve konforlu hissetmesi önemlidir.

Kum terapisinde doğru ya da yanlış yoktur. Önemli olan kişinin iç dünyasını özgürce ifade edebileceği korunaklı bir alan oluşturmaktır. Danışanlar seans esnasında arzu ederse konuşur, istedikleri konulardan bahsedebilirler. Tamamen sessiz kalma özgürlüğüne de sahiptirler. Danışanlar istedikleri her şeyi şekilsiz olan kuma işleyebilirler. Tamamen özgür şekilde çalışarak danışanın sadece içinden gelen şekilleri kuma yansıttığı ve gözüne çarpan, kendine yakın bulduğu objeleri herhangi bir mantık veya hikâye kalıbına sokmadan da kum teknesi üstüne yerleştirerek yapılan çalışmalar oldukça sıktır. Kum terapisinde iyi, kötü, doğru ve yanlış yoktur. Kişinin yaptığı çalışma terapist tarafından danışan için en doğru kompozisyon olarak kabul edilir. Kum terapisi teknesinin her noktasının bir anlamı vardır. Terapistin yardımıyla danışan, kendi iç dünyasında izler bırakan arzu, istek, korku, hedef, ikilem, hüzün, yas, neşe, sevgi, gibi pek çok farklı kısmı keşfeder. Kum terapisi kişinin bilinçaltında uzun yıllardır bilinç yüzeyine çıkmadan kalmış, bastırılmış, yansıtılmış rahatsızlık verici pek çok travmanın ifade bularak kişinin esenliğe kavuşması için korunaklı bir alan oluşturur.

Kum terapisi danışanların keyifle zaman geçirebilecekleri, yaparken eğlenebilecekleri bir terapi seansı ortamı oluşturma imkanı sağlar. Danışanlar, uzman bir kum terapistinin eşliğinde hızlı sonuçlar alabilecekleri dinamik bir terapi seansı geçirirler. Psikolog Eyüp Tunahan’dan “Sanat ve Kum Terapisi” almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir