Çocuk Resimlerini Yorumlama


Psikolojik Problemlerde Çocukların Çizdiği Resimlerin Rolü

Resim, çocuklar için en güçlü ifade aracıdır. Bu nedenle çocuğun iç dünyası hakkında bilgi edinmek için psikologlar çocuk resimlerinden yararlanır ve analiz yaparlar.

Çocuklar karalama girişimlerinde bulunurken, henüz kesin olmayan bu belirsiz biçimler içinde bir takım temel duygularını yansıtma olanağı bulurlar. Çocuklarda Resim Analizi Yorumlama eğitimi alan bir psikolog, çocuğun kağıda yansıttığını bir çok açıdan irdeleyip, psikolojik açıdan tanımlama yapabilmektedir.

Çocukların çizdiği resimler kendi ve çevresi hakkında bir çok değerleri yansıtmaktadır. Çocuk resim analizi; bireysel rapor, gözlem ve projektif teknik içermektedir. Bu tekniklerden hiç biri tek başına çocuğun kişiliğini, algı ve tutumlarını tümüyle değerlendirmeye yeterli değildir. Bu nedenle bir çok ölçek kullanma yoluna gidilir. Çekingen ve sessiz olan bir çocuk için resim ve gözlem yöntemleri en sağlıklı yöntemler olurken bir başka durumda başka bir yöntem uygulanabilir.

Çocukların çizdiği resimleri yorumlama ile pedagojik ve psikolojik problemlerin çözümüne bir adım atılabilir, uzman bir psikolog bu yöntemi diğer mesleki teknik yöntemlerle bütünleştirerek (Oyun Terapisi gibi) çocuğu bulunduğu durumdan bir başka duruma getirebilir. Bilgi ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir