Nörogelişimsel Bozukluklar


Nörogelişimsel bozukluklar, çocukluk çağında başlayan beyin gelişim bozukluklarının sorumlusu olan, genetik ya da sonradan edinilmiş biyolojik beyin gelişimi problemleri olarak tanımlanır.

Nörogelişimsel Bozukluklar, kişinin öğrenme kabiliyetini, sosyal gelişimini ve iletişim becerisini etkileyerek hayatın birçok alanında sorunlara yol açabilir. Bu grup hastalarda depresyon, kaygı bozukluğu gibi psikiyatrik bozukluklar da daha sık görülür, kendisi ve ailesi için ciddi bir güçlük oluşturur.

-Herhangi bir sebebe bağlı oluşan (Örn; Down Sendromu, Serebral Palsi gibi.) zihinsel engelli bireylerde psikiyatrik hastalıklar ve davranış sorunları, eğitim oturumlarının düzenlenmesi,
-Otizm spektrum bozuklukları ve eşlik eden psikiyatrik hastalıklar ve davranış sorunları,
-Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanı ve tedavisi, terapi ve eğitim uygulamaları

Nörolojik gelişme geriliği nedenlerinin çoğu doğum öncesi ya da doğum sonrası dönemindeki risklerdir. Bu risklere bağlı güçlükler genel olarak bebeklik döneminde ortaya çıkmakla birlikte daha sonraki yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Down Sendromu, Mental Retardasyon, Serapral Palsi, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu gibi bir spektrumda bilgi, eğitim, danışmanlık ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir