Çocuklarda Beslenme

On sekiz yaş altındaki tüm bireyler çocuktur ve çocuk haklarından yararlanır. Çocuk Hakları Sözleşmesine göre “iyi bakım, iyi beslenme” çocukların hakkıdır.

Beslenme yaşamın en temel gereksinimlerinden. Yeterli ve dengeli beslenme insan yaşamı boyunca fizyolojik gereksinimlerin yanında psikolojik ve sosyolojik gereksinimlerin giderilmesi için de önemli. Çocukluk dönemi, yetişkinlik için temel oluşturan pek çok alışkanlığın geliştiği dönemdir. Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme sağlanmalıyken, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması da önemlidir.

Çocukluk yaşında yetersiz ve dengesiz beslen­meye bağlı olarak büyüme, gelişim bozuklukları, hastalıklara yakalanma riskinde artış, çalışma ve öğrenme yeteneğinde azalma, okul başarısında düşme, demir eksikliğine bağlı kansızlık, kemik ge­lişimde bozukluk, zayıflık veya tam tersi şişmanlık durumları gelişebilir. Tüm bu sorunlarla karşılaşma­mak için aile, öğretmenler ve uzmanlar beraber hareket etmek zorundadır.

Yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda en sık görülen bozukluk demir eksikliği anemisidir. Büyü­menin hızlanması ve adet görmenin başlamasıyla beraber ergenlik yaşında kız çocuklarda anemi ris­ki daha fazladır. Kansızlık olan çocuklarda egzersiz sırasında çabuk yorulma, bağışıklık sisteminde za­yıflama, dikkat ve öğrenme bozuklukları görülebilir.

Çoçuklarda beslenme ile ilgili problemlerde danışmanlık, bilgi ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir