Gençlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Pediatristler, ergenlerde artan şekilde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanı ve tedavisiyle karşılaşmaktadır.

-Çocukluktan ergenliğe taşınan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun doğal gidişi nasıldır?
-İlk defa ergenlikte ortaya çıkan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu var mıdır?
-Çocukluktan ergenliğe taşınan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun tedavisinde farklılıklar var mıdır?
-Ergenlikte ilave problemler gelişir mi?

Psikiyatrik durum yönünden değerlendirildiğinde; Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan ergenlerin %59-65’i karşıt olma bozukluğu, %22-%43 davranım bozukluğu, %29 major depresif bozukluk, %11 bipolar bozukluk, %27 birçok anksiyete bozukluğu ve 20 yaşına kadar çoğu kişilik bozuklukları ilaveten gösterirler (Barkley ve ark. 1990, Biederman ve ark. 1996). Ergenlikte devam eden çocuklar daha sık okul başarısızlığı söz konusudur. Bu ergenlerde daha düşük not alması, okuldan uzaklaştırma veya okuldan atılma daha yüksek olasıdır (Barkley 1998). Benlik saygısında düşüklük ve duygusal sıkıntılar artar (Slombowski ve ark. 1995).

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan ailelerde anne-baba ile ergen ilişkilerinde; artmış çatışma, olumsuz iletişim ve uyuşmazlıklar DEHB olmayan ailelere oranla daha sıktır, özellikle karşıt olma bozukluğu komorbid durumlarda sıklık daha da artar (Barkley ve ark. 1991, 1992). DEHB olan ergenler daha kuralsız araba kullanma, daha sık trafik cezası ve trafik kazası yaparlar (Barkley ve ark. 1993, 1996). Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olmayan ergenlerle karşılaştırıldıklarında; yüksek riskli cinsel davranışları fazladır, ilk cinsel deneyimleri daha erken yaşta olur. (Barkley 1998).

Ergenlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun diğer psikiyatrik bozukluklardan ayırıcı tanısı ve komorbid durumu belirlemeye yönelik dizayn edilmiş davranış değerlendirme ölçekleri ve psikolojik testler uygulanır. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan ergeni tedavide ergenin gelişimini de göz önünde tutmalıdır. Konu ile ilgili bilgi ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir