Diskalkuli

Öğrenme güçlüğünün çeşitlerinden biri olan diskalkuli, matematik bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.

Diskalkuli problemi genellikle 2. veya 3. sınıfta farkedilen bir durumdur. Çocuklar genellikle 1. sınıfta ezber yeteneklerini kullandıkları için diskalkuli probleminin varlığını görmek pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle 2. ve 3. sınıf itibarıyla kendini göstermeye başlayan diskalkuli, çocuğun tek ve çift sayıları yazmada ve işlem yapmada zorlanmasına neden olmaktadır. Diskalkulik bireyler, rakamları yazmakta, basit işlemleri yapmakta ve problem çözmekte zorlanırlar.

Toplumda sık görülen bir problem olan diskalkuliyi matematiksel işlemleri kavrama, hesaplama, sayısal sembolleri tanıma ve kullanma gibi durumlarda ortaya çıkan bozukluk veya yetersizlik olarak tanımlayabiliriz. Diskalkuli problemi okul döneminde çocuğun yaşıtlarına kıyasla matematik dersinde geride kalmasına neden olur. Bir diğer deyişle aritmetik bozukluk olarak adlandırılan diskalkuli, matematik terimlerini kavramada zorlanma, sayı ve sembolleri tanıyamama, çarpım tablosunu öğrenmede zorlanma ve toplama işleminde eldeki sayıları eklemeyi unutma gibi sorunlara neden olur.

Diskalkuli tedavi edilememesi ve eğitim oturumlarının düzenlenememesi durumunda ömür boyu devam edebilen bir sorundur. Bu nedenle çocukta diskalkuli belirtilerinin gözlemlenmesi halinde bir an önce özel eğitim uzmanına başvurulmalı ve gereken önlem alınmalıdır. Aksi halde bu sorun ömür boyu devam edebilir ve kişinin gerek okul gerekse iş hayatında başarısızlıklara sebebiyet verebilir. Diskalkuli ile ilgili danışmanlık ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir