Dispraksi

Dispraksi bireyin ince ve kaba motor koordinasyonunu etkileyen gelişimsel koordinasyon bozukluklarından biridir. Herhangi tıbbi bir hastalığa bağlı olmaksızın görülmektedir.

Aynı zamanda akıcı ve net konuşma becerisini de etkileyebilmektedir. Yaşam boyu süren bu farklılık diğer kas bozukluklarından farklıdır. Bireyin kronolojik yaşı, ölçülen zekâ düzeyinin normal veya üstün zeka puanında olması ve yaşına uygun olarak aldığı eğitim göz önünde bulundurulduğunda motor planlama veya konuşma becerilerinin beklenenden anlamlı derecede altta olması ile tanımlanmaktadır. Beyinden gelen komutların bedene düzgün biçimde aktarılamamasından kaynaklanır. Bireylerde gözlemlenme seviyeleri değişken olabilir. Son yıllardaki verilere göre dispraksi olan kişilerin %50’sine DEHB tanısı da eşlik etmektedir. Bir diğer tanıma göre, dispraksi beyinde yer alan nöronlar arasında yeterince işbirliği sağlanamaması nedeniyle, beynin komut alıp vermekte ve işlem yapmakta güçlük çekmektedir. Yeterli kas gücüne sahip olmasına rağmen dispraksi olan birey kas kontrolünde zorluk yaşamaktadır. Hareket halindeyken vücudunu konumlandıramama, yapılması gereken kas hareketinde gecikme, uzamsal algıda performans düşüklüğü bireyin sakar olarak isimlendirilmesine sebep olmaktadır.

Dispraksisi olan çocuklar öz bakım becerilerinde, kalemle yazma veya bilgisayarda yazmada, bisiklete binmede ve birçok eğitimsel ve tepkisel etkinlikte zorluk yaşayabilir. Durum yetişkinlikte de benzerdir. Bir yaş itibariyle gelişen vücut farkındalığı vücudun her iki tarafının da kullanımını, el tercihini ve motor planlamayı içerir. Bu farkındalık ve kasların kullanımının algı ve dil gelişim ile yakından bağlantılı olduğu öne sürülmektedir. Tüm bunlara zaman yönetiminde ve plan yapmada, bellek, algı ve işlemleme alanlarında ve birçok sosyal-duygusal alanda zorlukların da eşlik edebildiği görülmektedir.

Organize olamama, eşyalarını kaybetme ve dağınıklık, Öğrenilenleri uzun süreli belleğe atamama, Motor becerilerde zorluk, Bisiklete binme, ip atlama gibi aktiviteleri gerçekleştirmekte zorlanma, Duruş bozukluğu, çabuk yorulma, korkak davranışlar, Sağ-sol el kullanımında kararsızlık, Yer-yön algısında zayıflık,Satır arasına yazıyı yazmada zorlanma, Sayfayı organize edememe, Sıra ile yapılması gereken motor aktivitelerde karmaşa yaşama, Planlamada ve organize olmada sorun yaşama, Tehlikeleri algılamada güçlük, Sık sık yırtılan kıyafetler, kırılan eşyalar, Bazı sesleri çıkarmakta güçlük, Kelime telaffuzlarında hatalar

Yukarıdaki davranışlardan birini veya birkaçını çocuğunuzda gözlemlemeniz durumunda özel eğitim desteğine başvurmalısınız. Dispraksi ile ilgili danışmanlık ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir