Konuşma ve İletişim Bozukluklarında Müzikle Tedavi

İletişim sorunları yaşayan birey ve çocuklar müzikle terapi ve tedaviden faydalanabilirler. Şarkı söyleme, konuşma ve dil daha da özgül olarak işitme hafızası; ses ayarı ve ses etkinliğini gerekli kılmaktadır.

Konuşma ve iletişim problemlerinde hedefler; heceleme, sesin iniş-çıkışı, nefes alma, fonolojik farkındalık oluşturma ve konuşma hızındaki bozulmaları rehabilite etmektir. Müzik, hem konuşmadaki hem de müzikteki sesi algılama süreçlerini kolaylaştırmaktadır. Müzik, beynin sadece ses algısı için değil tüm işlevlerini etkin hale getirmekte ve bu da konuşmada ki sesi algılama süreçlerini olumlu yönde etkilemektedir. Müzik bireyin prozodi yeteneğini geliştirir. Müzik konuşmadaki akıcılığı ve anlaşılabilirliği düzeltmede etkilidir. Konuşamayan çocuklar müzikle tedaviye uygun olan çocuklardır. Kekeleme gibi konuşma bozuklukları müzikal etkinlikler için etkili bir yöntem olabilmektedir. Müzikle tedavi ve terapi ortamının düzenlenmesinde metronom gibi aletlerden yararlanılarak doğru telaffuz ve ritim çalışmaları yapılmaktadır.

Müzikle tedavi ve terapinin geçmişi tarihi çağlara kadar uzanmaktadır. Konu ile ilgili danışmanlık ve randevu için 0212 537 61 60 numaralı telefondan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir