Ruh Sağlığı Sorunları Olanlar Önce Kime Başvurmalı?


Ruh Sağlığı Sorunları Olanlar Önce Kime Başvurmalı?

Ülkemizde, toplumun birçok kesiminde ruhsal sorunlarla uğraşan meslek gruplarının tanımlaması yeterince bilinmemektedir.

Sıklıkla psikolog yada psikiyatrist kavramları aynı anlamda kullanılmaktadır. Bu kullanım ile aslında aldıkları eğitim olarak çok farklı olan iki grup birbirine karıştırılmaktır. Ruh sağlığı ile ilgili sorun yaşayan kişiler nereye başvuracakları konusunda da kararsızlık yaşamaktadır. Ruh sağlığı hizmeti bir ekip çalışması içerisinde yürütülmelidir. Ruh sağlığı alanında çalışan kişiler şöyle sıralanabilir:

Psikiyatri hekimi
Psikolog/Klinik Psikolog
Psikiyatri hemşiresi
Sosyal hizmet uzmanı
Psikolojik Danışmanlar

Yukarıda sıralanan meslek grupları dışında kalan “ yaşam koçu, NLP ” gibi alanlarda çalışanlar ruh sağlığı ekibi içerisinde yer almamaktadırlar. İşletme, Biyoloji, Sosyoloji, Felsefe gibi bölümlerde lisansını tamamlayıp, psikoloji alanında yüksek lisans bitirenler de psikolog veya bu alanda yetkili kişiler değildirler. Yüksek Lisans düzeyi bir konu hakkında bilgi sahibi olmayı getirse de lisans düzeyinde alanından mezun olmayan kişiler bu ünvanları ticari amaçlarla kullanabilmektedirler. Ruh ve beden sağlığınız bir bütündür. Pek çok ruhsal belirti bedensel bir hastalığa, pek çok bedensel belirti de ruhsal bir hastalığa işaret edebilir. Bedensel rahatsızlıklar gibi ruhsal rahatsızlıkların tanısı da sadece hekimler tarafindan konulabilir ve tedavisi hekim tarafından ya da hekim kontrolu altında yapılabilir.

Psikoterapi de tıbbi bir müdahaledir, ancak psikiyatri hekiminiz tarafından veya onun yönlendirmesiyle belirli bir terapi konusunda eğitim ve yetkinliği olan bir psikolog tarafından yapılabilir. Konu ile ilgili danışmanlık ve bilgi almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir