Nörogelişimsel Problemlerde Pragmatik Konuşma Bozukluğu

Nörogelişimsel problemlerin başında otizm spektrum bozuklukları, mental retardasyon, down sendromunda pragmatik konuşma sorunları görülmektedir. Dikkat bozukluğu ve hiperaktivitenin aynı anda olduğu bireylerde, bilişsel bozukluklarda, çevre faktörüne bağlı aşırı olarak ihmal edilmiş, yalıtılmış çocuk ve yetişkinlerde pragmatik konuşma bozukluğu görülür.

Pragmatik konuşma, iletişim kurma isteğini kapsar. Normal gelişim aşamalarını geçiren bir bebek ağladığı zaman birinin gelip onunla ilgileneceğini, ihtiyaçlarını karşılayacağını bilir. İletişim kurma isteğine ek olarak göz kontağı kurma, söze dayanmayan iletişim, diyalog becerileri, konuşma konularının seçimi, konuşmayı sürdürebilme, yanlış anlamalar olduğunda bunları düzeltme, konuşanın yüz ifadelerini yorumlama pragmatik becerilerdir. Pragmatik konuşma sorunları açısından otizmin de için de olduğu çocukların en önemli özelliği bilişsel, dil, motor ve sosyal becerileri kazanmalarında güçlük olmasıdır. Otizmli bireyler bu soyutlama sürecine giremedikleri için başkalarının ruhsal süreçlerini anlama güçlükleri vardır. Bu da onların pragmatik bozukluğunun temelidir.

Nörogelişimsel problemlerde pragmatik konuşma bozukluğu ile ilgili danışmanlık, eğitim ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir