Portage Erken Eğitim


Portage, 0-6 yaş çocuklarının gelişimini değerlendiren bebek uyarımı, sosyal, dil, özbakım, bilişsel ve fiziksel gelişim bölümlerinden oluşan bir gelişim ölçeği olmanın yanı sıra aynı zamanda bir hizmet modelidir. Dünyanın bir çok ülkesindeki Milli Eğitim Bakanlıklarınca eğitim sistemlerine dahil edilmiş ve aktif olarak kullanılmaktadır.

Çocuğun, doğumdan ilkokula başladığı güne kadar düzenli olarak gelişiminin eğitimciler tarafından gözlemlenebilmesi ve desteklenmesi Portage’ın esas amacıdır. Bu yüzden hizmet modelinin temelini; çocuk, anne-baba, eğitimci ve uzman oluşturur. Ölçeğin tamamlanması için çocuğun gelişim seviyesine göre bireysel çalışmalar yapılır ve 6 yaşını doldurana kadar çalışmalara ve gözlemlere devam edilir. Ölçek tamamen çocuğun yapabildiklerine önem verir ve aşama aşama kazanılacak beceriler üzerinde çalışılır. Böylelikle Portage’la çocuğun kapsamlı olarak tüm gelişim alanlarına değinilmekle beraber mevcut becerilerin ve gelişimlerin kaydedilebileceği bir alt yapı hazırlanır. Çocuğun farklı alanlardaki gelişimine desteklemeye yönelik, aileye ve öğretmenlere öneriler sunar. Bu noktada zaman zaman aileye de, ev ödevleri verilebilir.

Çocuğun mevcut becerilerini ve yeteneklerini değerlendirme, gerçekçi amaçlar planlama ve çocuğun gelişimini ilerletmeye yönelik etkinlikler belirlemede yol göstericidir. Portage farklı engeli olan sıfır ile altı yaş arası çocuklar ve aileleri için uygulanabilir olmakla beraber normal gelişim gösteren tüm çocuklar için de uygulanabilmektedir. Çocuğunu adım adım takip etmek isteyen ebeveyn ve eğitimcilere de, çocuğun detaylı olarak gözlenebilmesi için fırsat sağlar.

Portage Erken Eğitim Programı ve Çocuk Gelişim Değerlendirmesi için kurumumuza başvurabilir, randevu ve bilgi almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir