Aile ve Çift Terapisi


Aile terapisi yaşamın zorluklarının aile ortamından doğduğunu ve o bağlam içerisinde çözülmeleri gerektiğine inanılan bir süreçtir. Aileler karşılıklık etkileşim halindeki bireylerden oluştuğu için aile üyelerinin davranışları diğer aile üyelerini ve aile bütünlüğünü etkilemektedir. Aile ve çift terapisi; değişim ve gelişimi sağlamak adına, aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkinin çalışıldığı psikoterapinin bir dalıdır.

Aile ve çiftlerle olan çalışmaların uzun vadeli etkisi söz konusudur. Terapiye katılan bireyler, kendileri ve diğer aile üyeleri hakkında daha fazla şey öğrenmektedirler. Bireylerin birbirleri ile kurdukları yakın ilişkiler desteklenmektedir. Problemlerle baş etme becerilerinin edinilmesi ile birlikte, sadece o anda yaşanan durumlara çözüm üretilmesi değil, sonrasında da yaşanabilecek bazı zor durumlarla baş edilebilesi sağlanabilmektedir. Çocuk merkezli aile terapisi uygulamalarında, bazı durumlarda, çocukları öğretmenleri, okul rehberlik servisi ya da sosyal hizmet uzmanları ile görüşmeler söz konusu olabilmektedir.

-Çift ilişkileri
-Evlilik problemleri
-Boşanma
-Çocuk, ergen ve yetişkin ruh sağlığı
-Çocuk ve ergenlerde davranış bozukluğu ve okul problemleri
-Yeme bozuklukları
-Alkol ve madde kullanımı
-Kronik fiziksel rahatsızlıklarla
-Yas, kayıp ve travmalar
-Duygusal istismar, ihmal ve şiddet
-Aile yaşamında değişiklikler (iş değişikliği, taşınma vb.)
-Anksiyete ve depresyonu da içeren duygusal bozukluklar
-Ebeveynlik becerileri
-Üvey bireyi bulunan aileler destek
-Psikoseksüel zorluklar
-Evlat edinme, üvey ebeveyn/çocuk ilişkileri
-Kendine zarar verici davranış
-Travma sonrası çocuklara, gençlere ve yetişkinlere destek
-Göç eden ailelere destek
-İş stresi
-Ekonomik problemler

Aile ve çift ilişkilerinde problem yaşayan herkes bu terapi yönteminden yararlanabilir. Aile ve çift terapisinin çok geniş ve yaygın bir kullanım alanı vardır. Aile ve Çift Terapisi ile ilgili eğitim, danışmanlık ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir