Bilişsel Davranışcı Terapilerde Depresyon

Bilişsel-Davranışçı Terapi, depresyon için oldukça etkili bir tedavi olarak dünya çapında tanınmış bir ampirik psikoterapidir.Terapi süreci başlangıçta karanlık bir odada küçük bir el feneri ile ilerlemek gibidir. Bu süreçte özel bir dünyaya adım attığımızı biliriz.

Bilişsel Davranışçı Terapi konusunda terapistlere ve danışanlara ışık tutmayı kolaylaştıran bir yol rehberi olarak vaka formülasyonu önemlidir. Terapiyi bir yola benzetirsek bu yolun dinamikleri ve süreçleri bilimsel teknik ve süreçlerinden ibarettir. Bilişsel Davranışçı Terapinin Depresyonu açıklaması, müdahale teknikleri ve tedaviye dair yöntemler ve terapistin verimliliği önemlidir. Bilişsel Davranışcı Terapiyi diğer yaklaşımlardan ayıran en temel fark kısa süreli terapi yaklaşımları arasında olmasıdır.

Depresyon genellikle gündelik olaylar ile karıştırılabilmektedir. Gündelik olayların depresyondan farkı, kişinin bu durumu çözümsüz ve kendisini de yetersiz hissetmemesidir. Gündelik olaylar morali bozulan kişi olumlu gelişmeler ile kendisini yeniden iyi hissederken, depresyon hastalığındaki kişi olaylara bağlı olarak kendini daha iyi hissetmez. Bu nedenle tüm gündelik moral bozukluklarını veya gelip geçici umutsuzluk hallerini depresyon olarak kavramlaştırmak hatalı bir yaklaşım olmaktadır.

Depresyon ile ilgili danışmanlık ve randevu almak için kurumumuza 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir