Çocuk İstismarı ve Dilendirilen Çocuklar

Alo 183, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın sunduğu aile, çocuk, kadın ve engelli sosyal destek hattıdır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1-14 yaş grubundaki 40 milyon çocuk istismar veya ihmale uğramaktadır. Çocuk Koruma Kanunun da yer alan koruyucu ve destekleyici tedbirlerin sokak başlarında dilendirilen çocukları, bebekleri de kapsamaktadır. Bu tür durumlarda alo 183 gibi yetkili mercilere bildirmemek de bir tür istismar çeşididir.

Koruyucu ve destekleyici tedbirler, çocuğun öncelikle kendi aile ortamında korunmasını sağlamaya yönelik danışmanlık, eğitim, bakım, sağlık ve barınma konularında alınacak tedbirlerdir. Bunlardan; bakım tedbiri, çocuğun bakımından sorumlu olan kimsenin herhangi bir nedenle görevini yerine getirememesi hâlinde, çocuğun resmî veya özel bakım yurdu ya da koruyucu aile hizmetlerinden yararlandırılması veya bu kurumlara yerleştirilmesine, Barınma tedbiri, barınma yeri olmayan çocuklu kimselere veya hayatı tehlikede olan hamile kadınlara uygun barınma yeri sağlamaya yönelik tedbirlerdir. Çocuk Koruma Kanunun da yer alan koruyucu ve destekleyici tedbirlerin, sokak başlarında dilendirilen bebeklerde, çocuklarda da uygulanması gerekmektedir. Bu tür durumlarda çocuklara para vermek, bilmeyerek istismarı yaygınlaştırmaktadır.

Sokakta çalışan veya zorla çalıştırılan, dilendirilen bu çocuklar ayrı ayrı ele alınarak çocukları sokağa düşüren nedenler ve genel olarak sokak çocuklarının sorunlarının araştırılarak alınması gereken tedbirlerin toplum ruh ve aile sağlığı açısından önemi büyüktür. Dilenen çocuğa para vermek, onu sokağa mahkum etmek ve istismara uğramasına sebep olmaktır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığımızın sunduğu hizmetler ile ilgili destek almak için kurumumuzu arayabilir 0212 537 61 60 veya alo 183 sosyal destek hattından yararlanabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir