Çocuk Klinik Psikolojisi

Çocuk Klinik Psikolojisi, çocukların davranış süreçleri, çocuk nöropsikolojisi, nörobiyolojik süreçler bakımından tanı, etik ilkeler ve uluslararası kabul gören tedavi, terapi süreçlerini incelemektedir. Farklı çocuklarla terapi yapmanın önemli hususları vardır. Bu ayırıcı özellikleri dikkate almak çocuk psikoterapileri açısından önemlidir.

Çocuklar duygularını yetişkinler gibi ifade edebilmekte zorlanmaktadırlar. Problemlerini ifade edebilmek için sözel yeteneklerinin sınırlı ve kendi başlarına sağlık sistemlerine ulaşma imkanlarının çok az olması çocuk klinik psikolojisinin önemini açığa çıkarmaktadır. Alanda bir çok aile ile yapılan görüşmelerde, ailelerin çocuklarının üzerinde yaptıkları gözlemler ve değerlendirmelerin önyargılı olduğu bulgusu saptanmıştır.

Çözülemeyen çocukluk problemleri ileriki yaşamda(yetişkin) yetenekleri baskılamakta, iş ve aile süreçlerini olumsuz etkilemekte, arkadaşlık sürdürme yeteneklerini ve sorumluluk duygusunu etkilemektedir. Çocukluk problemlerine erken müdahale, gelecekte ki problemleri en aza indirgemektedir. Yasal olarak duygusal ve ekonomik anlamda ailelere bağımlı olan çocukların; eğitim, tedavi, terapi olanakları ebeveynlerin sorumluluğundadır.

Çevrenin ve ihtiyaçların hızla değiştiği göz önüne alındığında; çocukluk problemlerinin de başka tür problemleri beraberinde getirmesi doğal bir sonuç olabilmektedir. Ebeveynlerin “bizim zamanımızda” diye başlayan cümlelerin, çocuk problemlerinde ve ihtiyaçlarında etkisi olumsuz olmaktadır.

Çocuklukta bazı problemler baskındır ve devamlı olmayabilir. Utanma, özgüven gibi problemler zamanla aşılabilmekteyse de dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, özgül problemler, gelişimsel güçlükler, dil ve konuşma sorunları gibi belirli problemler bir uzmanın yardımını açığa çıkarmaktadır. Bir çok çocuğun problemleri ve gelişimsel güçlükleri; otizm spektrum bozuklukları, disleksi, zeka güçlükleri gibi sorunlar yardım almayı ve düzenli takibi gerektirmektedir.

Erken teşhis, tanı ve terapi programları gelecekte yaşam kalitesini olumlu etkilemektedir. Çocuk klinik psikolojisi de bu alanda önemli bir açığı tüm süreçleri ile izlemekte, terapiyi yapılandırmaktadır. Çocuklar için kullanılan araçlar günümüzde tıbbi hizmet alan pratisyenlerin ve uzmanların kullandıkları yöntemlerden farklılık göstermektedir. Alan da önemli bir hizmet sağlayan psikologlar ve çocuk klinik psikologlarına başvurmak yaşam kalitesini yükseltmektedir.

Çocuk Klinik Psikolojisi anlamında değerlendirme, danışmanlık, eğitim ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir