Agorafobi


Kişinin panik atağı geçirme ya da aciz duruma düşme korkusuyla kaçmasının, yardım almasının zor olabileceğini düşündüğü, tek başına ev dışında, kalabalıkta, köprü üzerinde olmaktan, otobüsle, trenle, uçakla, arabayla, denizaltı yolculuk etmekten korku duyması ve kaçınması durumu agorafobi olarak adlandırılır.

Agorafobi, panik bozukluğu olanlarda, olmayanlara göre daha fazla görülebilmektedir. Panik atakları olmadan görülen agorafobinin yaşam boyu yaygınlığı %1.4, oniki aylık yaygınlığı %0.8 bulunmuştur.

Agorafobiklerin korku duydukları ve kaçınma yaşadıkları durumlar şu şekilde sıralanabilir:

– pazar yerinde, büyük bir mağaza ya da alışveriş yerinde olma;
– otobüs, tren, vapur, uçak gibi toplu taşıma araçlarıyla yolculuk etme;
– özellikle trafiğin sıkışık olduğu yerlerde arabayla yolculuk etme;
– toplu olarak bulunan ortamlarda, kalabalık içinde,
– işlek caddelerde olma;
– köprüden geçme;
– kuyrukta bekleme vb.

Yaşanılan korkunun şiddeti kaçınmaların derecesini belirler. Hastalığın en ağır durumunda ise, kişi eve kapanır ve eşlik eden bir kimse olmadıkça evden dışarı çıkamaz. Agorafobik durumlar her zaman ani korku ya da anksiyete ortaya çıkarır.

Panik bozukluğu ile agorafobinin ilişkisi kişinin işlevsel olmayan başa çıkma yollarından birini geliştirmesidir. Çocuklukta yaşanılan ayrılıkların agorafobi gelişimi üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Yine bu dönemde ebeveynlerden birinin veya ikisinin kaybı yoluyla da gelişebilmektedir.

Agorafobi de psikoterapi yöntemlerinden biri olarak bilişsel davranışçı terapisi önemli bir yere sahiptir. Psikolojik danışmanlık, psikoterapi ve randevu talepleriniz için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan kurumumuza ulaşabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir