Travmayla İlişkili Bozukluklar

Psikolojik Danışmanlık
0212 537 61 60

İnsanda travma yaratabilecek olaylar, hemen her insanı travmatize edebilecek cinsten olağandışı durumlardır. Kişide korku ve dehşet uyaran olayları travma ile ilişkilendirilir.

Travmayla ilişkili bozukluklar şunlardır:

– Akut Stres Bozukluğu,
– Travma Sonrası Stres Bozukluğu,
– Uyum Bozuklukları
– Çocuklarda görülen Tepkisel Bağlanma Bozukluğu

Bir travmaya maruz kalma riski insanların tahmin edebileceğinden daha fazladır. Travma sonrası stres bozukluğunun gelişmesinin yaygın nedenleri erkeklerde çarpışma, ağır yaralanma ya da ağır yaralanmaya ve ölüme tanıklık etme iken, kadınlarda tecavüz ve cinsel taciz olarak bulunmuştur.

Diğer yandan doğal afetler çok sayıda insanın ölümüne, yaralanmasına ve travmatize olmasına neden olmaktadır. Travma, otonom sinir sistemini harekete geçirir ve dolayısıyla sempatik aktiviteye bağlı olarak kalp atışı ve kan basıncında artış olur. Travma sırasından ve sonrasında da aynı fiziksel aktiviteler görülür. Travmatik stres zamanı muhakkak bir uzmandan yardım desteği alınmalıdır.

Bilişsel davranışcı terapi ve EMDR gibi terapi yöntemleri ile travmayla mücadele edebilirsiniz. Terapi ve ilaç tedavisinin aynı anda kullanılması, sorununun çözülme şansını arttırmaktadır. Travma ile ilişkili bozukluklar hakkında bilgi ve randevu almak için 0212 537 61 60 numaralı telefonumuzdan iletişim kurabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

Senin de Yorumun Bulunsun..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir